Ingersoll - americká legenda, která pokračuje
Robert a Charles Ingersollovi, zakladatelé nejstarší americké manufaktury vyrábějící hodinky, položili během svého velmi kreativního a neúnavného života několik milníků v oblasti vývoje a výroby kapesních a náramkových hodinek. V roce 1880 vybudovali oba bratři Ingersollovi, synové Orvilla Ingersolla, farmáře z Michiganu, podnik v New Yorku.
Do té doby byly kapesní hodinky stále nákladnou záležitostí, vzhledem k vysokým nárokům na přesnou ruční práci ve srovnání s velkými hodinami, které již tehdy byly vyráběny a prodávány za přijatelné ceny a ve značném množství. Po mnohých pokusech nabídnout hodinky širší veřejnosti a spojit kvalitu s příznivou cenou se jim nakonec v roce 1892 s pomocí Henryho Forda podařilo vyvinout automatizovanou výrobu kapesních a později i náramkových hodinek. Vedle již existující, tradiční řemeslné manufakturní výroby hodinek Ingersoll se tak mohla spustit výroba také automatická. Při kvalitativně vysokém standardu „jedny hodinky jako druhé“ a při na tehdejší dobu dostupné ceně – jeden dolar (odpovídal týdenní mzdě) se zrodily takzvané „Dollar-watch“. Hodinky „Dollar watch“, dále nazývané „Yankee“, se staly během krátké doby natolik oblíbené, že jich bylo vyrobeno několik milionů. V reklamě tehdy znělo : „Náramkové hodinky, které proslavily Dolar“.
Bratři Ingersollovi museli reagovat na velkou poptávku tím, že posílili produkci a zvětšili tovární výrobu. Na trh tak byly v krátké době uvedeny jedny z nejmenších kapesních hodinek, tzv. „Pocket watch“, které si opět získaly miliony příznivců dychtících po kvalitních a přesných hodinkách. V roce 1919 vyvinuli bratři Ingersollovi první hodinky v novodobém „nočním designu“ – hodinky „Radiolite“ se svítícími číslicemi. Mezitím vyprodukoval Charles Ingersoll na přání armády extra robustní, mechanické náramkové hodinky s kovovým článkovým řemínkem – tzv. „Millitary watch“. Později byl tento model vyroben v malé sérii pro sběratele hodinek. Díky mimořádným obchodním schopnostem bratří Ingersollů, jejich skvělé obchodní politice a v neposlední řadě kvalitním hodinkám s přijatelnou cenou dosáhla značka Ingersoll pozoruhodného úspěchu na trhu. Na konci 1. světové války značka Ingersoll vykazovala produkci více jak 50 milionů kapesních hodinek, vyvážejících je do bezmála 30 států celého světa.
Dokonce Mark Twain, jehož postavy Tom Sawyer a Huckleberry Finn tak úspěšně ztělesnily image mladé Ameriky, natolik stál o hodinky „Dollar watch“, že poslal osobně objednávku přímo do firmy. Rovněž velký vynálezce Thomas Alva Edison byl velkým obdivovatelem značky Ingersoll a jeho „Yankee“ ho, podle jeho slov, nikdy nenechaly na holičkách. To prezident Theodor Roosevelt dával ve společnosti k dobru, že při jeho cestě po Africe byl popisován jako „muž ze země, kde vyrábějí hodinky Ingersoll.
Vedle mnoha slavných osobností, milovníků značky Ingersoll lze jmenovat Mahatmu Gandhího, americkou hereckou ikonu Jamese Deana, jehož hodinky Ingersoll byly svědkem jeho tragické havárie ve voze Porsche a mnoho dalších. Když se v roce 1912 potopila při tragické nehodě při své první plavbě luxusní loď Titanic, mezi těmi, co ve vraku nalezli smrt, byl i člen posádky Oscar Scoty Woody, jehož hodinky „Ingersoll Midget“ opatřené rytinou byly vyzvednuty při nedávno uskutečněném ponoru k vraku této luxusní lodi. Pilot Sir Alan Cobham použil v roce 1928 hodinky Ingersoll při svém letu přes černý africký kontinent pro přesné měření času a polohy. „Protože jsem se nemohl spolehnout na žádné hodinky na palubě,použil jsem pro měření času hodinky Ingersoll. Představovaly neustále můj důvěryhodný měřič času, sedm měsíců, za proměnných klimatických podmínek na trase dlouhé 23 000 mil." Dokonce i fiktivní postava Dr. Langdon z Šifry mistra Leonarda nosí v románech hodinky Ingersoll (ty originální s Mickey Mousem ze třicátých let).
Bylo by mnoho dalších příběhů spojených s bratry Ingersollovými a jejich společností na výrobu hodinek Ingersoll ... Dějiny Ameriky se opět zrcadlí v legendě. Ingersoll – legenda, která pokračuje.